ROOSTERS (2) V BRONCOS (3)

QUALIFYING FINAL — 7.55pm Friday at Allianz Stadium

Roosters: 1. Michael Gordon 2. Joseph Manu 3. Latrell Mitchell 4. Mitchell Aubusson 5. Blake Ferguson 6. Luke Keary 7. Mitchell Pearce 8. Jared Waerea-Hargreaves 9. Jake Friend 10. Dylan Napa 11. Boyd Cordner 12. Aidan Guerra 13. Isaac Liu 14. Kane Evans 15. Sio Siua Taukeiaho 16. Ryan Matterson 17. Connor Watson 18. Zane Tetevano 19. Victor Radley 22. Mitchell Cornish 23. Daniel Tupou

Broncos: 1. Kodi Nikorima 2. Corey Oates 3. James Roberts 4. Tautau Moga 5. Jordan Kahu 6. Anthony Milford 7. Benji Marshall 8. Sam Thaiday 9. Ben Hunt 10. Adam Blair 11. Alex Glenn 12. Matt Gillett 13. Josh McGuire 14. Davd Mead 15. Jai Arrow 16. Joe Ofahengaue 17. Herman Ese’ese 18. Jaydn Su’A 19. Tom Opacic 20. Jamayne Isaako 21. Sam Scarlett

Kodi Nikorima slots in at fullback and Benji Marshall starts at halfback.

STORM (1) V EELS (4)

QUALIFYING FINAL — 4.10pm Saturday at AAMI Park

Storm: 1. Billy Slater 2. Suliasi Vunivalu 3. Will Chambers 4. Curtis Scott 5. Josh Addo-Carr 6. Cameron Munster 7. Cooper Cronk 8. Jesse Bromwich 9. Cameron Smith 10. Jordan McLean 11. Felise Kaufusi 12. Tohu Harris 13. Dale Finucane 14. Kenny Bromwich 15. Nelson Asofa-Solomona 16. Tim Glasby 17. Slade Griffin 18. Jahrome Hughes 19. Robbie Rochow 20. Joe Stimson 21. Young Tonumaipea

Eels: 1. Will Smith 2. Semi Radradra 3. Michael Jenninga 4. Brad Takairangi 5. Kirisome Auva’a 6. Corey Norman 7. Mitchell Moses 8. Daniel Alvaro 9. Cameron King 10. Tim Mannah 11. Manu Ma’u 12. Tepai Moeroa 13. Nathan Brown 14. Beau Scott 15. Kenny Edwards 16. Siosaia Vave 17. Suaia Matagi 18. Kaysa Pritchard 19. Josh Hoffman 20. David Gower 21. Frank Pritchard

SEA EAGLES (6) V PANTHERS (7)

ELIMINATION FINAL — 7.40pm Saturday at Allianz Stadium

Sea Eagles: 1. Tom Trbojevic 2. Matthew Wright 3. Dylan Walker 4. Brian Kelly 5. Akuila Uate 6. Blake Green 7. Daly Cherry-Evans 8. Darcy Lussick 9. Apisai Koroisau 10. Martin Taupau 11. Frank Winterstein 12. Curtis Sironen 13. Jake Trbojevic 14. Lewis Brown 15. Lloyd Perrett 16. Brenton Lawrence 17. Addin Fonua-Blake 18. Shaun Lane 19. Cameron Cullen 20. Jarrad Kennedy 21. Kelepi Tanginoa

Darcy Lussick will face the judiciary on Tuesday night - if he can’t escape a ban for tripping he’ll be replaced in the starting side by Brenton Lawrence.

Panthers: 1. Dean Whare 2. Josh Mansour 3. Tyrone Peachey 4. Waqa Blake 5. Dallin Watene-Zelezniak 6. Tyrone May 7. Nathan Cleary 8. James Tamou 9. Peter Wallace 10. Reagan Campbell-Gillard 11. Corey Harawira-Naera 12. Isaah Yeo 13. Trent Merrin 14. Sione Katoa 15. Bryce Cartwright 16. Tim Browne 17. James Fisher-Harris 18. Moses Leota 19. Viliame Kikau 20. Dylan Edwards 21. Jarome Luai

SHARKS (5) V COWBOYS (8)

ELIMINATION FINAL — 4.10pm Sunday at Allianz Stadium

Sharks: 1. Valentine Holmes 2. Sosaia Feki 3. Jack Bird 4. Ricky Leutele 5. Gerard Beale 6. James Maloney 7. Chad Townsend 8. Andrew Fifita 9. Jayden Brailey 10. Matt Prior 11. Luke Lewis 12. Wade Graham 13. Paul Gallen 14. Jayson Bukuya 15. Chris Heighington 16. Jeremy Latimore 17. James Segeyaro 18. Kurt Capewell 19. Fa’amanu Brown 20. Jesse Ramien 21. Joseph Paulo

Jack Bird and Wade Graham return after missing last week with injury.

Cowboys: 1. Lachlan Coote 2. Kyle Feldt 3. Javid Bowen 4. Kane Linnett 5. Antonio Winterstein 6. Te Maire Martin 7. Michael Morgan 8. John Asiata 9. Jake Granville 10. Scott Bolton 11. Gavin Cooper 12. Ethan Lowe 13. Jason Taumalolo 14. Ben Hampton 15. Coen Hess 16. Corey Jensen 17. Shaun Fensom 18. Ray Thompson 19. Kyle Laybutt 20. Braden Uele 21. Enari Tuala